تاریخ : پنج شنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
2
مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان

عبور از يک نگراني بزرگ

  • کد خبر : 368
  • 23 ژوئن 2020 - 16:02
عبور از يک نگراني بزرگ
تراژدي آب را همه مي دانيم، از پايان ترسالي گرفته تا آغازِ بي پايان خشک سالي اين سرزمين. از اينکه جنگِ آينده بر سر آب است و مبناي اختلافات و جنگ هاي قومي و قبيله اي براي حفاظت از منابع آبي است. اما به نظر مي رسد در اين ميان نگراني بزرگ تري وجود دارد و آن بحرانِ بي توجهي به مسئله ي آب است.

امين قصمي – رئيس هيئت مديره مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان

در واقع علي رغم اينکه آب يک کالاي اقتصادي عمومي و حياتي است و به کرات از حفظ و مديريت مصرف آن گفته مي شود، اما قيمت گذاري آن برآمده از يک رويه اقتصادي نبوده، در نتيجه عملا در مصرف آن توجهي نمي شود. چرا که با واقعي نبودن قيمت آب طبعاً محدوديتي در برداشت و مصرف اقتصادي آب احساس نمي شود.

از طرفي، اگر بتوانيم درصدي از آبي را که در بخش کشاورزي در استان‌هاي کم آب کشور نظير هرمزگان مصرف مي شود، صرفه‌جويي کنيم ممکن است بسياري از مشکلات کم آبي در بخش شرب و صنعت کاهش يابد. در حالي که در شرايط فعلي فقدان نگاهِ اقتصادي به آب به عنوان يک کالاي اقتصادي مانع از چنين تدبير و اراده اي است. 

حال پرسشي که ممکن است مطرح شود اين است که در چنين وضعيتي، چه استراتژي اي بايد براي  مديريت بهينه آب به کار برد؟ در جايگاه کسي که سال ها در صنعت آب کار کرده، معتقدم در شرايط بحراني حالِ حاضر و براي عبور از اين بحران بايستي تغيير بنيادين در همه ي سطوح مديريت و تصميم گيري آب يعني تغيير نگرش از اين که « چه مقدار آب بيشتر مورد نياز است» به اين که « چه فعاليت هايي براي نحوه استفاده بهتر از منابع آبي موجود بايد انجام داد» ايجاد شود. علاوه بر اين تغيير الگوي مصرف يک ضرورت است چرا که علي رغم افزايش جمعيت، ميزان مصرف آب و دسترسي به دانش روز ، شکل مصرف آب کماکان به مانند گذشته که دوران ترسالي بوده، است. در حالي که  در صورت استفاده ناصحيح از آب، حتماً عده ديگري دسترسي به آب را از دست مي‌دهند. در نتيجه مي توان اذعان داشت آب يک کالاي رقابت‌پذير است. به همين دليل الگوي مصرف بايستي اصلاح شود تا اين بحران نيز فروکش کند.  گرچه در سال هاي اخير از فناوري هاي نوين و يا دانش روز در اين زمينه بهره جسته ايم و روند مثبتي را طي کرده ايم اما بدون ترديد روندي سريع و کافي نبوده است. چرا که همچنان شکاف عظيمي بين دانش مديريت آب در کشور و اجراي روش‌هاي مديريتي‌مان وجود دارد.

از طرفي لازم است در روند تغيير رويكرد ها و سياست هاي صنعت آب از مباحث فني و سازه اي به غيرسازه اي و اجتماعي که تلاش هايمان در اين زمينه تا حدي ثمربخش نيز بوده، با تدبيري به موقع نسبت به حفظ منابع موجود، كاهش موثر آسيب هاي ناشي از بحران را محقق سازيم و مديريت آب در كشور را سامان دهيم.

از سوي ديگر؛ در راستاي مديريت بهينه آب توجه به چهار استراتژي مهم است که عباتند از: فرهنگ سازي، کاهش آب بدون درآمد، افزايش آب بها و استفاده از ابزارآلات کاهنده مصرف. گرچه بکارگيري هر يک از استراتژي هاي نام برده بدون شک، باعث کاهش مصرف آب مي شود ولي بايد در نظر داشت، با توجه به اهميت يافتن مسائل اقتصادي در طرح هاي عمراني، قابليت اجراي همه ي استراتژي ها به صورت همزمان وجود ندارد.

 ناگفته نماند؛ گرچه افزايش قيمت منابع  چالش هايي نظير نابرابري بيشتر ميان اقشار اجتماعي و روند افزايشي انشعابات غير مجاز را به دنبال دارد که  کنترل آن نيازمند برنامه نظارتي قوي تري است اما به نظر مي رسد استراتژي قيمت گذاري (اصلاح تعرفه ها)، راه حل اصلي كنترل افزايش مصرف است و در كل برنامه هاي اقتصادي صرفه جويي در مصرف منابع نقش بارز و پراهميتي را ايفا مي كند .

علي ايحال؛ نگراني بزرگ تر بحرانِ بي توجهي به بحرانِ کم آبي است و ضروريست قبل از آن که امنيت منابع آبي مان بيش  از پيش به خطر بيفتد، تدبيري انديشيده شود و با ديدي حفاظتي، منابع را مورد استفاده قرار دهيم تا بتوانيم در بلند مدت به توليد بپردازيم. بدون شک در دوره خشک ساليِ پيش رو، براي تحقق رسالتِ «حفاظت از آب»، بايد نسخه اي متفاوت تر از دوره ترسالي پيچيد و در راستاي ترويج الگويِ صحيح مصرف،  عادلانه کردن تعرفه آب و تغيير نگاهِ مديريتي در اين حوزه به عنوان راهکارهاي پيشگيري از ادامه ی بحرانِ بي توجهي به مصرف چاره اي اساسي بينديشيم و با آگاهي بخشي به نسل آينده، آن ها را به عبور از اين نگراني بزرگ اميدوار سازيم.

لینک کوتاه : http://chelchelehbandar.ir/?p=368

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.