افزونه جلالی را نصب کنید.

فولاد هرمزگان و تولید فولادهایی با ارزش افزوده بیشتر

  • کد خبر : 4852
  • 21 مرداد 1400 - 21:56
فولاد هرمزگان و تولید فولادهایی با ارزش افزوده بیشتر
فولاد هرمزگان در بخش نخست با تولید تختال با کیفیت و در رده استاندارد جهانی، قدرت رقابت خود در بازارهای صادراتی را افزایش داد.

به گزارش پایگاه خبری چلچله بندر به نقل از دنیای معدن، فولاد هرمزگان در بخش نخست با تولید تختال با کیفیت و در رده استاندارد جهانی، قدرت رقابت خود در بازارهای صادراتی را افزایش داد اما در ادامه برای حفظ این حضور و همچنین توسعه بازارهای هدف ،تنوع محصول و تولید محصولات استراتژیک و با ارزش افزوده بیشتر همچون گرید S690Q را در دستور کار قرار داد.

تولید فولادهای آلیاژی و استراتژیک نقش مهمی در توسعه صنایع پایین دستی ایفا می کند. تولید فولاد های به کار رفته در سدها، پل ها و سکوهای حفاری می تواند از خروج ارز جلوگیری کرده و در کنار تامین نیاز داخلی در ارز آوری و افزایش صادرات غیر نفتی اثر گذار باشد.
تولید فولاد آلیاژی گرید S690Q، را باید در دسته تولیدات مهم صنعت فولاد کشور قرار داد که فولاد هرمزگان آن را محقق کرده است. این محصول استراتژیک با استحکام بالا علاوه بر بخش های یاد شده در ساخت تجهیزات معدنی نیز کاربرد دارد.تجهیزاتی که می تواند به توسعه بخش معدن سرعت داده و به نوعی گذر از تحریم ها باشد.
اما شاید کاربرد این نوع فولاد در سکوهای حفاری از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد آن هم در شرایطی که صنعت نفت کشور با تحریم جدی مواجه است.
آن طور که پیداست فولاد هرمزگان در راستای اهداف پیش بینی شده برای تبدیل شدن به قطب سوم فولاد کشور، در کنار افزایش سهم خود در بازارهای داخلی و خارجی، به دنبال توسعه سبد محصولات خود و تولید فولادهایی با ارزش افزوده بیشتر است.
اما این اتفاق چه تاثیری بر عملکرد فولاد هرمزگان خواهد داشت؟ بدون شک تولید محصولات استراتژیک از سوی فولاد هرمزگان به عنوان یکی از مهمترین فولادسازان کشور، نقش مهمی در افزایش درآمدهای این شرکت خواهد داشت.
این افزایش درآمد به معنای توسعه هرچه بیشتر در این واحد فولادسازی خواهد بود. درواقع با افزایش در آمد و فروش بیشتر فولاد هرمزگان اطمینان سهامداران به این مجموعه نیز بیشتر خواهد شد و به دنبال این اتفاق استقبال از نماد «هرمز» نیز بیشتر خواهد شد.
اما اتفاق دیگر توسعه صادرات مجموعه فولاد هرمزگان خواهد بود. امروز برای حفظ حضور در بازارهای صادراتی باید به دو فاکتور مهم یعنی کیفیت و تنوع محصول تولیدی توجه ویژه داشت.
فولاد هرمزگان دربخش نخست با تولید تختال با کیفیت و در رده استاندارد جهانی، قدرت رقابت خود در بازارهای صادراتی را افزایش داد. اما در ادامه برای حفظ این حضور و همچنین توسعه بازارهای هدف ،تنوع محصول و تولید محصولات استراتژیک همچون گرید S690Q در دستور کار قرار گرفت و امروز فولاد هرمزگان برای تولید این محصول برتر در همایش حاتم مورد تقدیر قرار گرفت.
نکته مهم در تولید این محصول آن است که نگاه مدیریتی در فولاد هرمزگان در راستای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر است. تغییر در نگاه مدیریتی از موضوعات مهمی است که می تواند منجر به توسعه فعالیت ها در حوزه معدن و صنایع معدنی شود.
رهایی از تولید محصولات فولادی و حرکت به سمت تولید فولاد های آلیاژی را باید محصول تغییر نگاه مدیریتی در مجموعه های فولادی دانست که فولاد هرمزگان نیز در این راستا در حرکت است و می تواند در بازارهای صادراتی خوش بدرخشد.
البته در این میان موقعیت جغرافیایی این واحد نیز مزید بر علت شد تا برنامه های صادراتی آن با قدرت بیشتری اجرایی شود. دسترسی به بنادر صادراتی کشور می تواند در کاهش هزینه تولید به کمک فولاد هرمزگان آمده تا صادرات این محصول استراتژیک سودآوری بیشتری به همراه داشته باشد.
به طور کلی حرکت به سمت تولید محصولات استراتژیک با ارزش افزوده بیشتر باید در اولویت فولادسازان بزرگ کشور قرار گرفته تا صنعت فولاد بیش از پیش در درآمدهای ارزی کشور نقش آفرینی داشته باشد.

از سویی دیگر تولید محصولات استراتژیک به کمک کاهش وابستگی به واردات خواهد آمد. به همین دلیل دولت نیز باید از تولید چنین محصولاتی حمایت و زیرساخت های لازم به جهت افزایش تولید را فراهم کند.

لینک کوتاه : https://chelchelehbandar.ir/?p=4852

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسبها