افزونه جلالی را نصب کنید.

چشم انداز روشنی در ساختار تجارت و توسعه دریایی هرمزگان وجود دارد

  • کد خبر : 7204
  • 31 مرداد 1401 - 17:16
چشم انداز روشنی در ساختار تجارت و توسعه دریایی هرمزگان وجود دارد
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان گفت: ماحصل اقداماتی که درساختار اقتصادی استان هرمزگان با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی در حال انجام است، چشم انداز بسیار روشنی را فرآروی حوزه تجاری و توسعه دریا محور استان قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری چلچله بندر به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، “رضا مدرس”، در حاشیه بازدید از جزیره هرمز که با حضور “حمیدخلیلی” مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان و حسین عباس نژاد مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان صورت گرفت، با اشاره به وجود ۲ هزار و ۲۳۸مترطول نوار ساحلی در استان هرمزگان اظهارداشت: مهم‌ترین نکته‌ای که درتوسعه اقتصادی و آمایش سرزمینی، وجود دارد نگاه ویژه به اقتصاد دریامحوراست که مهم‌ترین مولفه این توسعه، بنادر هستند.

وی در این رابطه به ظرفیت‌های توسعه تجارت دریایی بنادر غرب هرمزگان اشاره کرد و بیان داشت: بندر لنگه یکی از بنادر بسیار فعال و اثرگذار درحوزه تجارت و بازرگانی محسوب می‌شود و طرح جامع توسعه این بندر برای افق۱۴۰۴ مصوب شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان با بیان اینکه در قالب طرح جامع توسعه بندر لنگه، پیش بینی‌هایی در حوزه‌های مختلف زیربنایی وتجهیزاتی این بندر دیده شده،اظهارداشت: اراضی بندر لنگه در غرب استان درمرحله استحصال بوده و مطالعات آن درحال انجام است.

مدرس تصریح کرد: به دلیل محدودیت اراضی در پسکرانه بندرلنگه در طرح جامع این بندر، اراضی جدیدی با هدف افزایش ظرفیت و بهبود خدمات در پیرامون آن مورد توجه قرار گرفته که این ظرفیت می‌تواند توسعه بسیار خوبی برای منطقه غرب استان داشته باشد، لذا این اقدام مهم سازمان بنادر چشم انداز بسیار روشنی در ابعاد مختلف تجاری، اجتماعی و بازرگانی به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه سخنان خود از بندر اقیانوسی سواحل مکران به عنوان تامین کننده نیازهای اساسی کشور نام برد و بیان کرد: مطالعات اولیه آن برای احداث آن درحال انجام است که امیدواریم این فرآیند با سرعت و دقت انجام شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان خاطرنشان کرد: ماحصل اقداماتی که در ساختار استان هرمزگان با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی، درحال انجام است یک چشم انداز بسیار روشنی در حوزه تجاری و توسعه دریا محور را نشان می‌دهد.

مدرس گفت: علاوه بر موارد یاد شده توجه به اسکله‌ها و بنادر گردشگری استان وجود دارد که به عنوان مثال سه مولفه شیلاتی، مسافری و گردشگری درطرح جامع بندر هرمز طراحی شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی(ICZM) اشاره کرد و ادامه داد: مبنای توسعه استان هرمزگان در دو محور طرحم طالعات یکپارچه بنادر و سند آمایش سرزمینی به دلیل مکمل بودن این دومحور در حال انجام است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان با بیان اینکه طرح مطالعات یکپارچه بنادر نیازمند تدقیق است، ابرازکرد: در راستای طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی، باید برای هر بندر یک طرح جامع مشخصی داشته باشیم که بدانیم در طرح کلی آمایشی چه نوع فعالیت‌‌ و در کدام پهنه‌ها چه اقداماتی قرار است انجام شود.

مدرس گفت: در موضوع طرح‌های جامع بندری، طرح مطالعات یکپارچه بنادر و سندآمایش سرزمینی مهم است و تمامی دستگاه‌های اجرایی در حوزه دریا و ساحل مکلف به مشارکت در طرح‌های توسعه دریامحور هستند.

بهبود شرایط معیشتی ساحل نشینان سیاست‌ جدی سازمان بنادر است

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز کمک به بهبود شرایط اقتصادی ومعیشتی ساحل نشینان را از سیاست‌های جدی سازمان بنادر و دریانوردی دانست و بیان کرد: آنچه مهم است انتفاع مردم از دریاست، لذا در توسعه بنادرمباحث گردشگری، مسافری، صیادی و تجاری تلاش می‌شود ضمن ارائه خدمات مطلوب و ایمن به گردشگران جامعه محلی و معیشت مردم بومی منطقه به عنوان یک اصل مهم مورد توجه قرار گیرد.

حسین عباس نژاد”، پشتیبانی مایحتاج مردم از سرزمین اصلی به جزایر را ازدیگر موضوعات مهم در طرح جزیره هرمز عنوان کرد و گفت: از این رو بازدیدامروز از جزیره هرمز به این دلیل بود که در محورهای چهارگانه طرح جامع این جزیره که گردشگری، تجارت، صیادی و مسافری را در بر می گیرد، سازوکاری

برای پشتیبانی مایحتاج مردم نیز لحاظ گردد.

به گفته وی، اجرای طرح جامع بندر هرمز علاوه بر اینکه توسعه معیشت
ساحل‌نشینان استان به ویژه مردم این جزیره را به دنبال دارد، در ارتقای سطح ایمنی سفرهای دریایی و گردشگری این جزیره نیز اثرگذار خواهد بود.توسعه گردشگری مبتنی برسرمایه گذاری بخش خصوصی در حال رونق است .

مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان نیز گفت: ما شاهد رونق و تغییر فرایندها در بخش گرشگری بودیم، زیرا اقتصاد و معیشت مردم ساحل نشین با بنادر عجین شده و تمامی اقداماتی که در توسعه زیرساخت گردشگری صورت گرفته اقتصاد جامعه محلی در آن ارجح می باشد.

حمیدرضا محمد حسینی تختی” افزود: با اهتمام مدیر عامل سازمان بنادر و مدیریت استان توسعه گردشگری برمبنای سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال رونق است و در این زمینه می‌توان به واگذاری بنادر کوچک به بخش خصوصی در جاسک و سیریک اشاره کرد که فرآیند آن درحال انجام است.

وی در خصوص طرح جامع بندر هرمز نیز گفت: بعد از نقل و انتقالات در حوزه اسنادی مالکیت بندر هرمز متعاقب آن قرارداد سرمایه‌گذار در حوزه گردشگری و زیرساخت‌های مسافری برای بنادر شهید حقانی، هرمز و نخل ناخدا انجام می‌گیرد که امیدواریم این زیرساخت زمینه ساز رونق اقتصادی و گردشگری استان شود.

مدیر بنادر و دریانوردی شرق هرمزگان خاطرنشان کرد: پتانسیل و ظرفیتی کهدر این حوزه وجود دارد مبین این است که با انجام سرمایه گذاری‌های بلندمدت شاهد شکوفایی بیش از گذشته در این بخش باشیم.

لینک کوتاه : https://chelchelehbandar.ir/?p=7204

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسبها